در اثر حمله هوایی رژیم اسرائیل به اهدافی در حومه شهر حلب سوریه دستکم 12 شبه نظامی نزدیک به ایران و حزب الله کشته شده اند.

در اثر حمله هوایی رژیم اسرائیل به اهدافی در حومه شهر حلب سوریه دستکم 12 شبه نظامی نزدیک به ایران و حزب الله کشته شده اند.

 

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، گروه ” دیده‌بان حقوق بشر سوریه” (مخالف دولت بشار اسد) که در انگلیس مستقر است، گزارش داده که در حمله بامداد دوشنبه (امروز) به حومه حلب دست کم 12 نفر کشته و شماری دیگر زخمی شدند. برخی منابع تعداد کشته ها را 16 نفر نیز اعلام کرده اند.

 

این حمله به یک کارخانه ذوب مس در حومه شهرک “حیان” در حومه شمالی شهر حلب انجام شده است. گفته می شود این کارخانه مورد استفاده گروه های شبه نظامی نزدیک به ایران در سوریه بوده است.

 

این دومین حمله اسرائیل در کمتر از یک هفته گذشته به سوریه است. اسرائیل هفته پیش نیز به مواضعی در حومه شهر حمص سوریه حمله کرد و در جریان آن حمله نیز که دستکم 3 نظامی حزب الله لبنان به شهادت رسیدند.

 

آخرین حمله اسرائیل به حلب سوریه مربوط به حمله ماه مارس (فروردین) امسال بوده و از آن زمان تاکنون این استان سوریه مورد حمله واقع نشده بود.

 

وزارت دفاع سوریه در بیانیه ای که در خبرگزاری رسمی این کشور (سانا) بازتاب یافته، انجام این حمله را تایید کرده و ساعت وقوع آن را 20 دقیقه بامداد دوشنبه عنوان کرده است. خبرگزاری رسمی سوریه تنها به تعدادی کشته و خسارت های مادی اشاره کرده و آماری از تعداد کشته ها نداده است.

 

دیده بان حقوق بشر سوریه مدعی شده، اسرائیل از ابتدای سال جاری میلادی  تاکنون 43 بار به سوریه حمله کرده که منجر به انهدام 91 هدف از جمله انبارهای اسلحه و مهمات و مقرها و مراکز گروه های شبه نظامی نزدیک به ایران و حزب الله شده است. در این حملات 142 نفر کشته و قریب به 70 نفر نیز زخمی شده اند.

 

از زمان عملیات طوفان الاقصی و آغاز جنگ در غزه، حملات اسرائیل علیه سوریه تشدید شده است.

 

اسرائیل از سال 2011 و از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور، صدها بار اهدافی را در عمق خاک سوریه مورد هدف قرار داده است.

 

در یکی از تحریک آمیزترین این حملات، در اول آوریل سال جاری میلادی در اقدامی ماجراجویانه ساختمان سفارت ایران در شهر دمشق مورد حمله اسرائیل قرار گرفت که در جریان آن 7 ایرانی از جمله دو تن از ارشد ترین وابستگان نظامی ایران در سوریه به شهادت رسیدند.

 

ایران در پاسخ به این اقدام 2 هفته بعد با انجام عملیات “وعده صادق” برای نخستین بار در چارچوب حق دفاع مشروع از خاک خود به طور مستقیم به اسرائیل حمله کرد و دو پایگاه هوایی و جاسوسی رژیم اسرائیل در صحرای نقب و در جولان اشغالی را در هم کوبید.

 

جمهوری اسلامی ایران همچنین پس از این حمله اعلام کرد که اگر رژیم اسرائیل بار دیگر به اتباع، دارایی ها و اماکن ایرانی در سوریه حمله کند، با پاسخ مستقیم و کوبنده مواجه خواهد شد.

source

توسط visitmag