به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی بروغنی بیان داشت: در راستای ایمن‌سازی آبراه‌های حاکمیتی استان هرمزگان، سومین فروند مغروقه پرخطر در مسیر تردد دریایی به نام بارج موتوردار از آب‌های این استان جمع‌آوری شد.

وی در خصوص روش‌های خارج سازی مغروقه یادشده بیان کرد: این شناور با روش شست وشو یا گِل‌شویی سازه و سپس اجرای عملیات برشکاری زیرآبی و جداسازی از بدنه در زیرآب و سپس خارج‌سازی توسط جرثقیل و استقرار بر روی بارج بود.

سرپرست معاونت فنی و نگهداری اداره‌کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد: این مغروقه دارای ۲۵ متر طول، هفت متر عرض و حدود سه متر ارتفاع است که سال‌ها در بستر دریا غرق شده بود.

بروغنی از دیگر وجه تمایز این طرح به استفاده از الکترود مخصوص برشکاری زیرآبی ساخت داخل کشور اشاره کرد.

وی اضافه کرد: وجود شناورهای مغروق واقع در مسیرهای پرتردد دریایی خطر برخورد سایر شناورها را افزایش داده و احتمال غرق شدن یا آسیب دیدن شناورهای درحال تردد در آن مسیرها وجود خواهد داشت، بنابراین انجام این مهم علاوه بر پیشگیری از موارد یادشده از خسارات جانی و مالی جلوگیری خواهد شد.

پاک سازی مغروقه‌های واقع در مسیر تردد دریایی از مهم‌ترین اقدامات ایمن‌سازی آبراه‌های حاکمیتی کشور بوده و موجب جلوگیری از برخورد سایر شناورها به مغروقه و آسیب دیدن آن‌ها می‌شود.

source

توسط