یکی از مقامات ایرانی روز شنبه خبر داد که «کار بازگرداندن اتباع غیرمجاز از مرداد امسال آغاز شده است و این روند ادامه دارد»

مسئول مدیریت اتباع غیرمجاز سازمان ملی مهاجرت در ایران اظهار داشت که «تاکنون ۴۵۰ هزار نفر از افراد فاقد مدارک هویتی و قانونی داوطلبانه بازگردانده شده‌اند.»

جواد خانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که «افراد بازگردانده شده کسانی بودند که به صورت غیرمجاز وارد [ایران] شدند». 

خبرگزاری فرانسه هشتم نوامبر در گزارشی به نقل از مسئولان مرزی افغانستان اعلام کرد که شمار اتباع این کشور که از ایران باز می‌گردند طی ماه گذشته دو برابر شده است.

کدام استان‌های ایران بیشترین اتباع را در خود جای داده‌اند؟

جواد خانی، مسئول مدیریت اتباع غیرمجاز سازمان ملی مهاجرت همچنین گفت که کار آمایش اتباع «در سطح هشت استان دارای بیشترین مهاجر» آغاز شده است. 

وی افزود که پیش‌بینی می‌شود نزدیک به چهار میلیون نفر تبعه مجاز در ایران اقامت داشته باشند.

به گفته خانی، استان‌هایی که بیشترین اتباع را در خود جای داده‌اند به ترتیب تهران، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، قم، کرمان، یزد، فارس، و البرز است که مجموعا ۹۲ درصد اتباع را در بر دارند.

مسئول مدیریت اتباع غیرمجاز سازمان ملی مهاجرت افزود که عمده مهاجران در ایران از کشور افغانستان هستند که کار ساماندهی هر ۲ گروه (مهاجران فاقد مردک و دارای مدرک) آغاز شده است و به زودی با صدور کارت‌های هویتی هوشمند و کد یکتا آمایش و پردازش آنان نیز انجام می‌گیرد.

source

توسط