به گزارش صدای بورس به نقل از روابط عمومی کانون کارگزاران بورس، نشست فدراسیون بورس‌های اروپایی_آسیایی در روزهای ۲۲-۲۶ آبان ماه به میزبانی بورس قزاقستان در آلماتی پایتخت این کشور برگزار شد. حاضران در این نشست ضمن بیان دستاوردهای خود به بحث و تبادل نظر پیرامون جدیدترین روندها و عملیات کاری پرداختند.

عظیم ثابت، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار نیز ضمن حضور در این نشست پیشنهاد کرد تا روزی به نام «روز کارگزار» در جهان ثبت شود و گفت: این پیشنهاد با هدف ایجاد هم‌افزایی بین کارگزاران بورس اوراق بهادار جهان و کمک به کنشگران بین‌المللی این صنعت برای اطلاع از آخرین دستاوردها، سیستم‌های عملیاتی و ساختار داخلی یکدیگر، همچنین همفکری برای ایجاد راهکار در رفع مشکلات و مسایل صنعت مالی دنیا مطرح شده است.

او تاکید کرد: در عین حال، تعیین چنین روزی در تقویم جهانی به معنای بزرگداشت نقش صنعت کارگزاری در رونق بازارهای سرمایه جهان به شمار می‌رود؛ از این رو کانون کارگزاران با بررسی و طرح این پیشنهاد که در نشست آینده فیاس تشریح خواهد کرد، در تلاش است بتواند با این اقدام برای ایجاد ارتباط بیشتر کارگزاران بورسی جهان خصوصا اعضای فدراسیون فیاس و توسعه صنعت کارگزاری گام بردارد.

عظیم ثابت در این مجمع خطاب به کنستانتین سارویان، دبیرکل فدراسیون بورس‌های اروپایی و آسیایی گفت: بورس اوراق بهادار به عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های بازار سرمایه دارای بازیگران مختلفی است و در این میان سرمایه‌گذاری در بورس با کارگزاری‌ها گره خورده است؛ بنابراین کارگزاران همواره به عنوان پل ارتباطی میان سرمایه‌گذار یا معامله‌گر با بازار سهام و بازار مورد توجه و اهمیت هستند؛ بر این اساس، صنعت کارگزاری از نقش خاص و تعیین‌کننده‌ای در بازار سرمایه و معاملات برخوردار است.

وی افزود: کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ایران به عنوان اصلی‌ترین تشکل خود انتظام صنف کارگزاران بورس در جمهوری اسلامی ایران با کمک به ایجاد یک بازار اوراق بهادار عادلانه، رقابتی و کارا در کشور و به منظور جلب اعتماد سرمایه‌گذاران و اجرای وظایفی که به موجب قانون یا مقررات به عهده‌اش گذاشته شده، در تلاش است با کمک اعضای خود که همان کارگزاران هستند به توسعه بازار سرمایه کشور خود و رفع موانع در این مسیر کمک کند.

لازم به ذکر است، دبیر کل کانون کارگزاران بورس در ابتدای سخنان خود یکی از دستاوردهای سال جاری این تشکل را اجرایی شدن رتبه‌بندی شرکت‌های کارگزاری به کمک کمیته‌ای متشکل از بورس‌ها و هیات مدیره کانون برای ارزیابی بهینه عملکرد صنعت کارگزاری برشمرد و در این خصوص توضیحاتی را در اختیار اعضای فیاس قرار داد.

source

توسط