در همین زمینه بهزاد رحیمی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به بیان نظرات خود پرداخت. وی می گوید آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده به تصویب دولت رسیده و واردات این خودروها بر بازار تاثیر مثبتی خواهد داشت.

واردات خودروهای کارکرده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اقدام دولت برای واردات خودروهای کارکرده منجر به ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو می‌شود و روند کاهش قیمت در بازار را نیز کلید خواهد زد. شاید در ظاهر برای حمایت از تولید داخل، واردات خودروهای کارکرده مخالفانی داشته باشد اما این فرصت مناسبی است تا از طریق واردات خودروهای کارکرده بخشی از تقاضای داخلی پاسخ داده شود. ازسوی‌دیگر این فرصت فراهم خواهد شد تا خودروسازان داخلی هم عرضه محصولات خود را افزایش دهند و هم کیفیت تولیدات خود را بالا ببرند.

آیا آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده به تصویب رسیده است؟

آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده در وزارت صمت تدوین شده و به تصویب دولت رسیده است. یکی از مشکلات اصلی امروز بازار خودرو بالا بودن میزان متقاضیان است که شرکت‌های خودروسازی نیز قادر به تامین آن نیستند که مصوبه هیات دولت درباره آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده به منظور تعادل بخشیدن به عرضه خودرو در بازار است.

به نظر شما این اقدام موجب ثبات بازار خواهد شد؟

تلاش وزارت صمت و دولت به دنبال تصویب آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده می‌تواند با انجام واردات در میان مدت تعادلی را در بازار خودرو به وجود بیاورد، از سوی دیگر به تقاضاهای موجود در بازار پاسخ دهد. امروز افرادی که در نوبت انتظار برای دریافت خودرو هستند به ناچار سراغ واسطه‌ها و کف بازار می‌روند و باید پول بیشتری بپردازند که این رویه خود به خود منجر به افزایش قیمت می‌شود. با واردات خودروهای کارکرده، متقاضی امکان انتخاب بین خودرو وارداتی و تولید داخل را دارد و این موضوع خودبه‌خود منجر به کاهش قیمت در بازار خودرو خواهد شد.

source

توسط