مهدی متقیان روز چهارشنبه درحاشیه آغاز برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل در قم گفت: رزمایش امداد و نجات قطع سینگال صدا و سیما و رزمایش زیستی از جمله برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل در  استان می‌باشد.

 مدیرکل پدافند غیرعامل قم برگزاری رزمایش در مدارس با موضوع پدافند غیرعامل، مسابقات تیراندازی، همایش پیاده‌روی خانوادگی، رزمایش قطع ناگهانی برق برخی دستگاه‌های اجرایی به منظور پایش آماده به کاربودن مولد‌های برق، برگزاری کلاس‌های آموزش‌های پدافند عامل در ادارات و دانشگاه‌ها و صبحگاه نیرو‌های سپاه قم با موضوع پدافند غیرعامل از جمله برنامه‌های این هفته در استان است.

هفته نکوداشت پدافند غیرعامل سال۱۴۰۲ با شعار ” ایران پایدار، به وسعت ایمان، به بلندای امید_ پدافند غیر عامل دفاع همه جانبه در برابر جنگ ترکیبی” از سوم تا۱۰ آبان ماه سالجاری برگزار می‌شود.

او ادامه داد: امروز در اولین روز از هفته پدافند غیرعامل زنگ پدافند غیرعامل درمدارس به صدا درآمد و مسئولان مربوطه درخصوص اهمیت این امر برای دانش آموزان توضیحاتی را ارائه دادند.

 مدیرکل پدافند غیرعامل قم گفت: همچنین نمایشگاهی با موضوع امداد و نجات نیز در برخی مدارس این استان برپا شده که بیش از پیش دانش آموزان با مقوله‌های پدافند غیرعامل و نحو مقابله با حوادث پیش رو آشنایی پیدا کنند.

متقیان بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات ما چاپ بروشور و کتابچه درخصوص پدافند غیرعامل می‌باشد که علاوه بر توزیع در بین دانش آموزان و دانشجویان، در اختیار مردم و علاقه‌مندان به این بحث مهم قرار خواهد گرفت.

 مدیرکل پدافند غیرعامل قم با اشاره به اینکه هفته گذشته نیز شورای اداری استان قم با موضوع پدافند غیرعامل برگزار شد، عنوان کرد: در این جلسه علاوه بر رونمایی از طرح جامع پدافند غیرعامل با حضور سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، رزمایش امداد و نجات نیز از سوی بانوان هلال احمر قم به اجرا در آمد.

متقیان به اقدامات انجام گرفته برای استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها در خصوص پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: در این رابطه کمیته پدافند غیرعامل در دانشگاه قم، با اولویت موارد داخل دانشگاه و مسائل و پیشنهادات که برای استان دارند را تشکیل دادیم و جلسات آن در حال برگزاری است و امیدواریم دانشگاه‌های استان درخصوص پدافند غیرعامل در حوزه پژوهش بیش از پیش به ما کمک کنند.

 مدیرکل پدافند غیرعامل قم بیان کرد: با توجه به ابلاغیه کمیته دائمی پدافند غیر عامل کشور، کلیه دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها از شهریورماه به دنبال تدارک برنامه‌های این ایام بودند که در این هفته و هفته‌های آینده اجرایی خواهد شد، که ارائه بیش از ۵۰۰ برنامه نشانه استقبال خوب آن‌ها در این باره می‌باشد.

متقیان نژاد عنوان کرد: علاوه براین پیگیر هستیم که تحصیلات تکمیلی در۱۳ رشته در حوزه پدافند غیرعامل در دانشگاه قم با مجوز سازمان پدافند غیرعامل و وزارت علوم تاسیس شود و افرادی که علاقه‌مند هستند درمقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند.

او گفت: در سه مقطع درحوزه دکتری مرتبط با پدافند غیرعامل نیز درحال رایزنی هستیم که در آینده نزدیک در دانشگاه قم راه اندازی شود.

متقیان با توجه به اهداف پدافند غیر عامل درحوزه‌های هشتگانه زیستی، سایبری، شیمیایی، پرتویی، کالبدی، مردم محور، عمومی و اقتصادی، برنامه‌های مختلفی انجام شد که شاخص‌ترین آن‌ها پیشنهاد پدافند غیرعامل در حوزه علمیه بود که با توجه به نقش روحانیت درکشور در خصوص تبلیغ و تبیین روحانیت درمیان آحاد جامعه، تفاهم نامه‌ای بین سازمان پدافند غیرعامل و رئیس حوزه‌های علمیه سراسر امضا شد که بیش از پیش از ظرفیت این قشر در رابطه تبیین پدافند غیر عامل استفاده شود.

پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیرنظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌شود که به جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری کرده یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

source

توسط