خالد مشعل، رئیس سابق حماس در گفت‌وگو با شبکه العربیه گفت که این گروه تعدادی سرباز اسرائیلی را گروگان دارد که برای مذاکره برای آزادی همه اسرای فلسطینی در اسرائیل کافی است. وی شمار زندانیان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل را ۱۰ هزار نفر برآورد کرد.

وی مدعی شد که حماس آماده تحویل گروگان‌های غیرنظامی است و تنها قصد دارد بر سر نیروهای امنیتی اسیر شده چانه‌زنی کند.

مشعل که در حال حاضر ریاست دفتر سیاسی حماس در خارج از اراضی فلسطینی را برعهده دارد افزود: «اسرائیلی‌ها ما را خواهند کشت چه مقاومت کنیم و چه نکنیم.»

وی تاکید کرد که حمله هفت اکتبر حماس علیه اسرائیل یک اقدام حساب شده بود و حماس کاملا از عواقب آن آگاه است.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار تلویزیون میمری (شبکه العربیه) که هم اکنون حماس را با داعش مقایسه می‌کنند و آیا همچنان می‌توان پرچم «مقاومت» را برافراشت گفت: «این تهمت و افترایی است که از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ساخته شده و متاسفانه غرب با آن همراهی می‌کند.»

او تاکید کرد که حماس «مقاومت خود را بر روی نیروهای اشغالگر و سربازان متمرکز کرده است.»

مشعل افزود که «در همه جنگ‌ها شماری قربانی غیرنظامی وجود دارد. ما مسئول آن‌ها نیستیم.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌خواهد برای کشته شدن غیرنظامیان در این حملات عذرخواهی کند گفت: «اسرائیل باید عذرخواهی کند. حماس اغلب غیرنظامیان را نمی‌کشد. بر سربازان تمرکز دارد.»

خالد مشعل تصریح کرد به عقیده وی، «ملت‌ها به راحتی به آزادی نمی‌رسند.»

وی در ادامه به میلیون‌ها کشته در روسیه در طول جنگ جهانی دوم، در ویتنام در جنگ ویتنام علیه آمریکایی‌ها، در افغانستان در طول دهه‌ها جنگ علیه شوروی و جنگ با آمریکایی‌ها و الجزایر اشاره کرد و افزود: «ملت فلسطین نیز مانند هر ملت دیگری است. هیچ ملتی بدون فداکاری آزاد نمی‌شود.»

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو مدعی شد که «اسرائیل ضعیف شده است. سربازان از خدمت خودداری کرده‌اند.» وی افزود: «این ارتش مانند گذشته نیست. این یک نهاد شکست خورده است. استراتژی آن سقوط کرده است. مردم ما می‌دانند که چگونه صبور باشند.»

وی همچنین درباره حضور احتمالی گروه حزب‌الله لبنان در جنگ گفت: «ما در فلسطین در حال نبرد هستیم. این موقعیت و تصمیم ماست. اگر در خارج از فلسطین افرادی در کنار ما هستند متشکر آن‌ها خواهیم بود.»

وی سپس با اشاره به حزب‌الله لبنان گفت که در حال حاضر این گروه در مرزهای لبنان فعال هستند و ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم.

وی همچنین تاکید کرد که حماس دست دوستی به سمت جنبش فتح مستقر در کرانه باختری و همه گروه‌های فلسطینی دراز می‌کند تا برای مقابله با اسرائیل منسجم شوند.

مشعل درباره انتقادها از رهبران حماس که در خارج از اراضی فلسطینی راحت زندگی می‌کنند گفت: «ما در میدان جنگ هستیم. رهبران حماس در غزه و خارج از آن، این جنگ را باهم اداره می‌کنند.»

این رهبر بلندپایه حماس در این مصاحبه که در تاریخ ۱۹ اکتبر انجام شده با این توجیه که «گروگان‌هایی» را که حماس در جریان حمله ۷ اکتبر از اسرائیل به نوار غزه منتقل کرده «اسیر جنگی» هستند ادعا کرد حماس در نظر دارد نظامیان اسرائیلی را که در دست دارد با فلسطینی‌های محبوس در زندان‌های اسرائیل معاوضه کند. او ابراز امیدواری کرد با این «حربه» هیچ فلسطینی‌ای در زندان‌های اسرائیل باقی نماند.

source

توسط