به گزارش خانه موسیقی ایران، «ردیف ویولن استاد ابوالحسن صبا – تنظیم برای ساز قانون راست کوک» عنوان یکی از مجموعه های پژوهشی در حوزه موسیقی ایرانی است که به تازگی با تنظیم ملیحه سعیدی و اجرای بهار امراللهی توسط نشر ماهور پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

ملیحه سعیدی در توضیح این اثر پژوهشی آورده است: «این مجموعه بر اساس ردیف ویلن استاد ابوالحسن صبا در راست‌کوک تهیه و تدوین شده است. از آنجا که این استاد ارجمند ازجمله استادانی بودند که این رسالت را به‌درستی به انجام رساندند و با توجه به اینکه نگارنده نوازندگی ویلن ایرانی را نزد استادان بزرگ و ارجمندی همچون استاد علی تجویدی و استاد رحمت‌الله بدیعی آموختم، لذا بر آن شدم تا ردیف راست‌کوک استاد ابوالحسن صبا را بر اساس اجرای استاد رحمت‌الله بدیعی برای ساز قانون تنظیم کنم.

این امکان برای هنرجویان عزیز قانون فراهم خواهد شد تا با سایر ردیف‌ها نیز آشنایی پیدا کنند. گستره‌ صوتی و امکانات اجرایی ساز قانون امکان ترجمه‌ منابع گسترده و متنوعی از کارگان موسیقی کلاسیک ایرانی را در اختیار می‌گذارد و در بازنویسی این ردیف، علاوه بر ترجمه‌ برخی تکنیک‌های مخصوص ساز ویلن، از امکانات و تکنیک‌های ویژه‌ ساز قانون ــ اعم از تکنیک‌های ده‌انگشتی، آکُرد، آرپژ، انواع ویبراسیون‌ها و گلیساندوها و غیره ــ استفاده شده است.»

ملیحه سعیدی از سرشناس‌ترین موسیقیدانان حال حاضر ایران است. او نوازندگی ساز قانون را نزد مهدی مفتاح شروع کرد و بعدها در سال ۱۳۵۵ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته موسیقی با ساز تخصصی قانون فارغ التحصیل شد. دیگر ساز تخصصی او ویلن است. از جمله آثار منتشر شده او می‌توان به آلبوم‌های «استادان قانون»، «شبنم صحرایی»، «نوای غربت»، «آهوی وحشی»، «نوای قریه» و … اشاره کرد.

source

توسط