تیر 1402: رئیس سازمان اورژانس کشور، اعلام کرد که فرسودگی ناوگان آمبولانس یکی از جدی‌ترین چالش‌های این مجموعه است. اکنون سه هزار دستگاه آمبولانس در کشور فرسوده بوده و باید از رده خارج شوند. در لایحه بودجه سال 1402، حدود 3500 میلیارد تومان اعتبار برای خرید آمبولانس پیش‌بینی شده است و با این اعتبار بین 1000 تا 1500 آمبولانس نو، وارد اورژانس کشور می‌شود. امید می‌رود که با جذب این اعتبار طی دو سال آینده، تمام ناوگان فرسوده از رده خارج شوند.

مجتبی خالدی؛ سخنگوی اورژانس کشور

سخنگوی اورژانس کشور نیز قبلا گفته که در حال‌ حاضر پایگاه‌های فعال، تبدیل به قبرستان آمبولانس‌ها شده‌اند. به محض اینکه دولت، اعتبار تخصیص دهد، مناقصه خرید آمبولانس برگزار می‌شود. اکنون ۳۳۰۰ پایگاه فعال با ۵۵۰۰ دستگاه آمبولانس در شهرها و جاده‌ها خدمات‌رسانی می‌کنند. ۵ سال است که به دلیل تحریم، آمبولانس جدیدی وارد کشور نشده است. تعدادی از آمبولانس‌ها به‌دلیل آسیب، تصادف یا فرسودگی از رده خارج شده‌اند؛ البته باید توجه داشت عمر مفید یک آمبولانس بین 3 تا 5 سال است.

اکنون وی می‌گوید با وجود اینکه سال‌هاست درباره کمبود آمبولانس در کشور اطلاع‌رسانی می‌شود، اما در این دولت مصوب شد هزار دستگاه آمبولانس خریداری شود، ولی متاسفانه هنوز اعتبار آن تخصیص داده نشده است. اما با این حال تعداد آمبولانس‌های خراب و فرسوده نیز بسیار زیاد هستند و هیچ آمبولانس رزروی هم وجود ندارد.

به همین دلیل برای پوشش شرایط فعلی دچار مشکل شده‌ و تعدادی پایگاه با تعطیلی و تاخیر در ارائه خدمات روبه‌رو شده‌اند. مسئله دیگر، کمبود پایگاه اورژانس در کشور است. برخی شهرستان‌ها باید پایگاه داشته باشند اما ۳ سال است که از پایگاه فعال اورژانس محروم هستند، چون با کمبود آمبولانس روبه‌رو هستیم. با این شرایط حتی برای ارتقا سطح خدمات هم دچار مشکل شده‌ایم. مثلا در شرایطی مثل امداد تابستانی یا پایگاه‌های فعال نوروزی در جاده‌ها، با مشکلات شدیدی مواجه هستیم. هرکدام از آمبولانس‌ها به نحوی فرسوده هستند. در این زمینه هر چقدر هزینه شود، سرمایه‌گذاری برای آینده ایران است.

در اورژانس پیش‌زمینه‌ای وجود دارد که باید برای بیماران تصادفی در جاده ۱۴ دقیقه و در تماس‌های شهری ۸ دقیقه بعد آمبولانس حضور داشته باشد؛ اما این عدد در کلان‌شهرها متفاوت است. طبیعی است در صورت کمبود آمبولانس شاخص‌های زمانی هم افت می‌کنند. در اورژانس تمام کشورها، دو فاکتور مهم وجود دارد؛ آمبولانس کارآمد و نیروی انسانی متبحر. خوشبختانه در کشور از نیروی انسانی متبحر برخوردار هستیم و به محض اینکه دولت اعتباری را به ما تخصیص دهد مناقصه خرید آمبولانس را برگزار می‌کنیم، زیرا شرایط آن فراهم است.

فرزین رضازاده، رئیس فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی، با اشاره به اینکه فوریت‌های پزشکی استان نیاز شدید به آمبولانس دارد، گفت آمبولانس‌های موجود بسیار فرسوده هستند و باید هر چه زودتر برای رفع نیاز اقدام شود. در سال‌های اخیر تهیه آمبولانس‌ها برعهده وزارت بهداشت بود اما اکنون مقرر شده ‌است تهیه آمبولانس برعهده دانشگاه علوم پزشکی باشد و برای آن نیز بودجه جداگانه به دانشگاه تخصیص داده می‌شود. درخواست تهیه آمبولانس‌های جدید داده شده است، اما تاکنون نه بودجه به دانشگاه تخصیص یافته و نه زمان تهیه آمبولانس مشخص است.

واردات آمبولانس به ایران
واردات آمبولانس به ایران

وی افزود کمبود و فرسودگی آمبولانس یکی از مشکلات در روند ارائه خدمات درمانی موردنیاز به بیماران و مصدومان در استان است که تاکنون نشست‌های متعددی با مسئولان برای چگونگی حل این معضل برگزار و چگونگی بهبود خدمات اورژانس پیش بیمارستانی استان بررسی و ارزیابی شده است.

رئیس اورژانس کشور نیز اخیرا درباره سفر به استان خوزستان و بازدید از مرکز اورژانس دزفول اظهار کرد کمبود تجهیزات، فرسودگی آمبولانس‌ها، فقدان شرایط رفاهی مناسب ازجمله مشکلات و مطالبات نیروهای اورژانس در این شهر هستند که باید رفع شوند.

source

توسط