دوره‌ی تازه‌ای برای فیلم‌ها و سریال‌های دی‌سی فرا رسیده است. اکنون این کمپانی با هدایت جیمز گان و پیتر سفرن می‌خواهد تا با درس‌گیری از اشتباهات گذشته، مسیر درست‌تری را برای ساخت آثار خود برگزیند. چپتر نخست این مسیر نو با عنوان Gods and Monsters شناخته می‌شود که قرار است سریال انیمیشنی Creature Commandos آغازگرش باشد. ولی نخستین فیلم سینمایی این چپتر فیلم Superman: Legacy خواهد بود. هنوز چیز فراوانی از داستان و شخصیت‌های حاضر در این فیلم نمی‌دانیم. اکنون که چشم به انتظار انتشار اطلاعات بیش‌تر از Superman: Legacy مانده‌ایم، نگاهی به ۱۴ شخصیت می‌اندازیم که می‌توانند یک ویلن مناسب برای این ساخته باشند؛ از ناشناس‌ها تا نام‌آشنایان.


تویمن

به سادگی می‌توان دید که یک ویلن که همه‌ی زرادخانه‌اش بر اساس اسباب‌بازی‌هاست در یک دنیای روشن‌تر از دی‌سی جا شود. جیمز گان می‌تواند روی مضحکی تاکتیک‌های این شخصیت تکیه کند و نشان دهد چه انتظاری می‌توان از ساخته‌های تازه‌ی دی‌سی داشت.

جای گفتن ندارد که تویمن (Toyman) دقیقاً یکی از دشمن‌های پر دردسر سوپرمن به شمار نمی‌آید. با این وجود موقعیتی برایش وجود دارد تا با توجه به امکان حضور او با ربات‌هایش، تبدیل به یکی از شخصیت‌های خاطره‌انگیز در دنیای ساخته‌های نوی دی‌سی شود.

پرنکستر

ویلی که این قدر جرئت دارد تا شوخی کردن با سوپرمنِ عملاً شکست‌ناپذیر را تبدیل به سرگرمی خود کند هم شایسته‌ی احترام است و هم شایسته‌ی یک فرصت برای حضور در دنیای فیلم‌ها. آزوالد لومیس یکی از کهنه‌ترین و (همانند تویمن) کم‌خطرترین دشمنان مرد پولادین به شمار می‌آید. با این وجود بیش‌تر دیده شده که پرنکستر (Prankster) باعث دردسر و ناتوانی کال-ال شود.

استفاده از این شخصیت به عنوان ویلن Superman: Legacy حال و هوایی بسیار متفاوت نسبت به هر آن چه که سوپرمن تا کنون در ساخته‌های سینمایی‌اش به نمایش کشیده است به وجود می‌آورد. در همین حال نیز بهره بردن از پرنکستر چیزی‌ست که می‌توان تصور کرد جیمز گان از عهده‌اش برآید.

مستر میکسیزپیتلیک

مستر میکسیزپیتلیک (Mister Mxyzptlk) تجلی سرخوشی‌ست؛ یک شخصیت شیطان چندبُعدی که هدف بنیادین‌اش آزار دادن سوپرمن با شوخی‌ها فراوان است. البته پیش‌تر این شخصیت اهداف پلیدانه‌تری را نیز دنبال می‌کرده است. از آن نظر می‌توان مستر میکسیزپیتلیک را جذاب خواند چرا که با توجه به توانایی‌های عملاً بی‌کران و محدود نبودن به قوانین واقعیت، نیرومندترین رقیب مرد پولادین به شمار می‌آید.

حضور چنین شخصیتی یک فرصت عالی را پدید می‌آورد تا شاهد جلوه‌های دیداری دیوانه‌واری همچون Doctor Strange باشیم. از طرفی استفاده از مستر میکسیزپیتلیک منجر می‌شود تا نهاد نیرومند سوپرمن برای تماشاگران بیش‌تر قابل درک باشد.

تایتانوی ابر-میمون

تایتانوی ابر-میمون (Titano the Super-Ape) پاسخ کمیک‌های دی‌سی به کینگ کونگ است. البته که این شخصیت یک ویلن ویژه‌ی مرد پولادین به شمار می‌آید پس با داشتن کریپتونایت ویژن تبدیل به دردسر بزرگ‌تری برای سوپرمن می‌شود. همین که سخن از کینگ کونگ شد می‌توان گفت چرا تایتانو مناسب پرده‌های سینماست.

سکانس‌های استاروی The Suicide Squad اثبات می‌کنند که یک ویلن غول‌آسا برای نقطه‌ی اوج ماجرا چقدر می‌تواند مناسب باشد. پس نباید دور از انتظار باشد که در فیلم Superman: Legacy تیتانوی ابر-میمون را در حال بالا رفتن از آسمان‌خراش‌های متروپلیس و نبرد با واپسین پسر کریپتون ببینیم.

متالو

هر کسی که متوجه ناتوانی سوپرمن نسبت به کریپتونایت شده، به شکل‌های گوناگون (و به طور کاربردی) از آن علیه واپسین پسر کریپتون بهره برده است. یک سایبورگ که با این عنصر نیرو می‌گیرد نیز یکی از آن‌هاست. برای همین متالو (Metallo) تبدیل به دردسری مداوم برای مرد پولادین شده است.

شخصیت متالو با قلبی از کریپتونایت زنده مانده است تا به توانایی‌هایی بر اساس این عنصر دسترسی داشته باشد. این قابلیت‌ها اما در طول زمان دگرگونی‌هایی به خود دیده‌اند تا متالو تبدیل به یک ویلن نسبتاً همیشگی ولی تغییریافتنی برای سوپرمن شود. به این ترتیب، فیلم‌های تازه‌ی دی‌سی می‌توانند برای مدت طولانی‌تر و به شکل‌های گوناگون از این شخصیت در برابر مرد پولادین بهره ببرند.

گاگ

گاگ (Gog) یکی از خدیان کهن دی‌سی‌ست و از همه‌ی توانایی‌های این دست شخصیت‌ها بهره می‌برد تا یک رقیب سرسخت برای سوپرمن باشد. مورد جالب اما این است که این شخصیت با یک ویلن انسانی با نام ویلیام متیوس پیوند دارد که او نیز با نام مستعار گاگ شناخته می‌شود. متیوس که به شکل اتفاقی با نیروی گاگ ترکیب شده است، به این دلیل سراغ مرد پولادین می‌رود چرا که در یک رویای اشتباه می‌بینید که این قهرمان در محافظات از مردم در برابر یک انفجار هسته‌ای شکست می‌خورد.

گاگ به عنوان یک تهدید که انگیزه‌های دلسوزانه دارد، می‌تواند یک ویلن کم‌تر شناخته‌شده‌ی مناسب برای کند و کاو باشد. حتی می‌توان از این طریق حضور خدایان را در دنیای نوی دی‌سی به نمایش کشید.

پاراسایت

به عنوان یکی از جالب‌ترین ویلن‌ها از نظر دیداری که هنوز پا به دنیای لایو اکشن نگذاشته، پاراسایت (Parasite) یک هیولای گنده‌ی انسان‌شکل بنفش‌رنگ است که از انرژی تغذیه می‌کند. این ویلن با جذب انرژی به بدن خود نیرومندتر می‌شود آن هم در حالی که عطشی بی‌کران برای انرژی دارد. برای همین نیز سوپرمن یک هدف عالی برای اوست تا نیروی فراوانی به دست آورد.

همچنین می‌توان گفت که پاراسایت در دسته‌بندی ویلن‌های کم‌تر شناخته‌شده‌تری که معمولاً جیمز گان به سراغ آن‌ها می‌رود جای می‌گیرد. بنابراین دور از انتظار نیست اگر این کارگردان تصمیم بگیرد تا از او به عنوان ویلن فیلم Superman: Legacy استفاده کند.


مطلب پیشنهادی:۱۰ مورد از وحشتناک‌ترین کارهای بلک آدامسوابق شرورانه یک ویلن
۱۰ مورد از وحشتناک‌ترین کارهای بلک آدام

لوبو

لوبو (Lobo) یک ستاره‌ست؛ البته یک ستاره‌ی بحث‌برانگیز و مرگبار. با این که انتظار نمی‌رود تا این شخصیت را در یک ساخته‌ی پی‌جی-۱۳ ببینیم ولی اشاره‌های فراوانی به حضور لوبو در دنیای تازه‌ی دی‌سی شده است. هنوز چندان آشکار نیست بازیگران پیشین فیلم‌های دی‌سی چه جایگاهی در دنیای نوی این شرکت خواهند داشت ولی شنیده می‌شود که شاید جیسن موموآ در نقش لوبو قرار بگیرد.

اگر چنین چیزی رخ دهد پس حضور او در فیلم Superman: Legacy به عنوان یک ویلن می‌تواند حرکت هوشمندانه‌ای باشد. بدین گونه، نه تنها یک پل بین دو دنیای دی‌سی زده می‌شود بلکه یک شخصیت بسیار نیرومند و نامیرا در برابر مرد پولادین دیوید کورنسوت در نخستین فیلمش قرار خواهد گرفت تا سکانس‌هایی هیجان‌انگیز رقم بخورند.

اولترا-هیومنایت

یک میمون غول‌آسای دیگر که می‌تواند در نقش ویلن فیلم Superman: Legacy قرار بگیرد اولترا-هیومنایت (Ultra-Humanite) است. این شخصیت حتی پیش از لکس لوتر پدید آمد و برای دوره‌ای بزرگ‌ترین دشمن سوپرمن محسوب می‌شد. به این ترتیب حتی می‌توان استفاده از اولترا-هیومنایت به عنوان نخستین فیلم سوپرمن در دنیای تازه‌ی دی‌سی را یک عمل شاعرانه در نظر گرفت.

این شخصیت هوش بالایی دارد که شاید بتواند گفت اگر بالاتر از لوتر نباشد همتای اوست. به عنوان یک گوریل سفید نیز از پایداری و نیروی فراوانی بهره می‌برد. البته نباید توانایی‌های ذهنی او را نیز در هیپنوتیزم و کنترل کردن دیگران فراموش کرد.

آتوریتی

با این که آتوریتی (The Authority) یک گروه ابرقهرمانی‌ست ولی روش‌های آن‌ها به گونه‌ایست که خشن و حتی پلیدانه محسوب می‌شوند. آتوریتی دست به هر کاری می‌زند تا به هدفش برسد و هیچ مرز سیاسی و قانونی در دنیا وجود ندارد که به آن پایبند باشد. برای همین ممکن است مرد پولادین با این گروه به دردسر بخورد یا آتوریتی تبدیل به چالشی برای سوپرمن شود.

از آن جایی که از پیش تأیید شده است که این گروه فیلم اختصاصی خود را در دنیای نوی دی‌سی خواهد داشت پس شاید جیمز گان بخواهد آتوریتی را در فیلم Superman: Legacy معرفی کند. تماشای نبرد واپسین پسر کریپتون در برابر گروهی از موجودات نیرومند نه تنها هیجان‌انگیز به چشم می‌آید بلکه می‌تواند کاستی‌ها و توانایی‌های آتوریتی را نیز به نمایش بکشد.

سیلور بنشی

موجودی با نام کرون باعث طلسم سیلور بنشی (Silver Banshee) می‌شود که پیامدش توانایی‌های گوناگون همچون نیرو و شتاب فراانسانی، تسخیر و شیونی‌ست که می‌تواند باعث ناشنوایی یا مرگ باشد. با توجه به حساسیت حس شنوایی کال-ال، سیلور بنشی می‌تواند تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین کابوس‌های او شود.

در برخی روایت‌ها از سیلو بنشی به عنوان معشوقه‌ی جیمی اولسن بهره برده شده است تا درگیری بین مرد پولادین و معشوقه‌ی بهترین دوستش پتانسیل این را داشته باشد که هم احساسی باشد و هم خنده‌دار. برای همین استفاده از ویلن در فیلم Superman: Legacy می‌تواند یک گزینش متفاوت باشد؛ به ویژه در نخستین فیلم سوپرمن دیوید کورنسوت.

برینیاک

اگر قرار باشد از برینیاک (Brainiac) به عنوان ویلن فیلم Superman: Legacy استفاده شود، جیمز گان به سادگی می‌تواند نگاهی به های اولوشنری خودش در Guardians of the Galaxy Vol. 3 بیندازد. این شخصیت تنها یک هدف دارد: دانش و تکنولوژی. یکتا خواسته‌ی برینیاک این است که هستی را بپیماید، دانش و تکنولوژی هر تمدنی که پیدا می‌کند را به دست آورد، سپس آن تمدن‌ها را فقط با حفظ یک نمونه‌ی کوچک از بین ببرد.

این ویلن ارتشی از کلون‌ها، ربات‌ها و دیگر گونه‌های تکنولوژی دارد تا تبدیل به یک تهدید بزرگ برای کل جهان باشد. شاید حتی واپسین پسر کریپتون بتواند درباره‌ی سیاره‌ی زادگاهش از طریق برینیاک داده‌هایی به دست آورد پیش از این که با او درگیر شود.

مونگال

این فرصت برای Superman: Legacy فراهم است تا یک کار متفاوت انجام دهد. دنیای تازه‌ی دی‌سی می‌تواند سوپرمن را از متروپلیس و زمین دور کند و به فضا ببرد. یکی از بهترین ویلن‌ها برای چنین کاری هم مونگال (Mongul) است. این شخصیت یک رهبر ستمگر در وارورد محسوب می‌شود. وارورد سیاره‌ای‌ست که در آن بردگان همچون گلادیاتورهای باستانی برای زنده ماندن با یکدیگر به نبرد می‌پردازند.

قرارگیری مرد پولادین در یک میدان نبرد گلادیاتوری نه تنها پتانسیل مبارزات هیجان‌انگیز را دارد بلکه می‌تواند چهره‌هایی آشنا را برای آینده‌ی دنیای نوی دی‌سی به نمایش بگذارد. در کنار جنگیدن با بیگانگان نیرومند و غول‌آسا، واپسین پسر کریپتون خود به خود در مسیر آزادسازی بردگان این سیاره نیز قرار خواهد گرفت. جیمز گان هم در روایات کیهانی موفقیت فراوانی کسب کرده است و می‌تواند از این حال و هوا به سود خودش بهره ببرد.

لکس لوتر

به عنوان بزرگ‌ترین دشمن سوپرمن، لکس لوتر (Lex Luthor) عضوی جدانشدنی از تاریخچه‌ی واپسین پسر کریپتون است. به عنوان یک شخصیت پیچیده، لکس لوتر چیزی فرای ویلنی‌ست که به چشم می‌آید. با وجود همه‌ی کاستی‌هایی که لکس لوتر به عنوان یک انسان دارد ولی این شخصیت همواره از بیش‌ترین شانس برای شکست دادن سوپرمن بخوردار است.

در هر حال، کمی دور از ذهن است اگر لکس لوتر در دنیای نوی ساخته‌های دی‌سی به شکلی حضور نداشته باشد. بنابراین، تعجب‌برانگیز نیست که او را نخستین بار در همین Superman: Legacy ببینیم. ولی آیا او ویلن اصلی فیلم خواهد بود، یا شروری که در پشت پرده‌ها قرار دارد یا صرفاً اشاره‌ای برای آینده؟ این چیزی‌ست که تنها جیمز گان می‌داند.

source

توسط